Udforsk dine muligheder som medicinstuderende

Er du nysgerrig på dine muligheder inden for business, medicinalindustri og innovation som medicinstuderende?
Bliv medlem, og lær mere om dine muligheder.

Alternative karriereveje

Læger har mange muligheder for at anvende sine kundskaber i alternative og spændende sammenhænge til gavn for samfundet.

Medicinalindustri

Medicinalindustrien er en essentiel af det moderne sundhedsvæsen, og der er rig mulighed for at stifte bekendtskab med den under studiet.

Innovation

Moderne lægevidenskab ville ikke være det samme uden entreprenante læger med passion for at udvikle nye produkter til både personale og patienter.

Teamet

Skærmbillede 2021-01-25 kl. 16.02.55

Maria-Alexandra Blædel
Teammedlem
maria@mbapanum.dk

Skærmbillede 2021-05-07 kl. 15.46.30

Julius Søndergård Schiller
Kasserer
julius@mbapanum.dk

148024792_437033240980033_5981937581578237705_n

Jacob Lund-Andersen
Formand
jacob@mbapanum.dk

Skærmbillede 2021-01-25 kl. 16.24.03

Mahmud Ali Eskandarani
Teammedlem
mahmud@mbapanum.dk

Skaermbillede-2020-09-14-kl.-18.23.54

Ahmed Ibrahim Al-Rahimi
Teammedlem
ahmed@mbapanum.dk

IMG_3868

Maya Jul-Hansen
Næstformand
maya@mbapanum.dk

Formål og baggrund

Medical Business Association er en interessegruppe primært for medicinstuderende med interesse for entreprenørskab, medicinalindustrien, konsulentverdenen og innovation. Gruppens formål er at fremme medlemmernes netværk og give dem et overblik over karrieremulighederne. En del af disse begivenheder vil være direkte arrangeret af os og afholdt internt på Panum med interessante foredragsholdere. Lige så vigtigt for os er at dele eksterne begivenheder med hinanden i gruppen, hvor vi sammen tager ud og møder virksomheder og studerende fra andre organisationer. Dette giver vores medlemmer et enestående netværk på tværs af studier, og mulighed for at møde repræsentanter både inden for medicinalindustrien, iværksættermiljøet, konsulenthusene og hospitalsverdenen.